Bolojan, despre Grindeanu: PNL nu a dat cec în alb. Ne-am mai fript

Conform Digi24: Ilie Bolojan, președintele Partidului Național Liberal (PNL), a reacționat vehement vineri seară la acuzațiile lansate de Nicușor Dan, președintele USR, afirmând că liberalii nu au promis un „cec în alb” pentru Sorin Grindeanu, liderul PSD. Bolojan a subliniat că PNL și-a prezentat propria soluție pentru formarea unui nou guvern, propunându-l pe Siegfried Mureșan, europarlamentar cu experiență în fonduri europene și bugete.

Eșecul negocierilor pentru Guvern

Discuțiile de la Palatul Cotroceni, menite să deblocheze criza politică, nu au condus la un acord. Deși președintele României aștepta o soluție, Nicușor Dan a anunțat că blocajul persistă. USR, UDMR și PNL au propus inițial nominalizarea lui Siegfried Mureșan pentru funcția de prim-ministru, însă propunerea nu a fost agreată în negocierile respective.

Bolojan a explicat că PNL nu a susținut necondiționat nominalizarea lui Sorin Grindeanu, ci a oferit posibilitatea unui acord politic care să permită învestirea unui guvern. Totuși, liberalii au constatat că PSD „nu vrea decât un cec în alb”, afirmație susținută și de un comunicat de presă al partidului. PNL susține că „ne-am mai fript” în trecut, făcând referire, probabil, la experiențele anterioare cu PSD, și că în politică nu se dau „cecuri fără acoperire”. Partidul Național Liberal afirmă că nu blochează procesul de formare a guvernului, ci își menține consecvența în a nu permite ca țara să fie dată „pe mâna oricui și în orice condiții” cu voturile lor.

Critici vehemente la adresa PSD

Într-un comunicat de presă, PNL susține că Partidul Social Democrat (PSD) este ultimul partid care poate vorbi despre stabilitate sau responsabilitate publică, amintind că PSD, alături de AUR, a contribuit la dărâmarea unui guvern „stabil și funcțional”. Potrivit liberalilor, acțiunea PSD nu a fost motivată de grija pentru români, ci de faptul că guvernul respectiv reprezenta o amenințare pentru „rețelele lor de influență și privilegiile construite în ani de clientelism”.

PNL acuză PSD că nu a putut accepta ideea unui premier necontrolat de către partid, alegând destabilizarea în loc să respecte regulile unei coaliții asumate. PSD este acuzat că a orchestrat un „puci politic”, mizând pe subordonarea sau ruperea PNL, un calcul pe care liberalii îl consideră „cinic și toxic” și care a eșuat. Mai mult, PNL susține că PSD a încălcat protocolul coaliției semnat anterior și a rupt înțelegerea, dărâmând guvernul înaintea termenului stabilit pentru rotația premierilor.

Surse liberale indică faptul că PSD își dorește „puterea, controlul și accesul la resurse, dar fără responsabilitatea guvernării”, manifestând o dorință de „influență fără asumare” și „decizie fără răspundere”. PNL subliniază că PSD refuză să își asume guvernarea de 50 de zile, de când a declanșat moțiunea de cenzură, preferând să prelungească blocajul și să adâncească instabilitatea.

Partidul Național Liberal consideră că PSD este izolat în raport cu partidele pro-europene, neavând capacitatea de a construi parteneriate solide sau forța parlamentară de a dicta singur direcția țării. Liberalii accentuează că PNL, USR și UDMR au împreună o reprezentare parlamentară mai puternică. În plus, PNL susține că PSD a blocat încă de la început orice discuție serioasă, mergând la negocieri cu pretenția de a primi susținere fără condiții, negocieri reale și asumarea unui acord clar, cerând, în esență, „încredere fără garanții și putere fără responsabilitate”. României, în opinia PNL, îi sunt necesare „seriozitate, predictibilitate și parteneri care respectă cuvântul dat”, nu „jocuri de culise, șantaj politic și calcule de partid făcute pe spatele românilor”.

Sursa: Digi24

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu