Conform Antena 3: Primăria MUNICIPIULUI București a scos la licitație lucrările de supralărgire și modernizare a Bulevardului Dimitrie Pompeiu, un proiect estimat la peste 256 de milioane de lei. Anunțul a fost făcut de primarul CĂTĂLIN CIUCU, care a subliniat importanța acestui proiect pentru descongestionarea traficului din zona de nord a capitalei.
Transformarea unei artere aglomerate
Bulevardul Dimitrie Pompeiu, în prezent o stradă îngustă, cu o singură bandă pe sens și trotuare degradate, va fi transformat într-o șosea modernă. Planurile includ două benzi de circulație pe sens, spații verzi extinse, piste de biciclete și trotuare mult mai generoase. Un aspect important al modernizării vizează extinderea infrastructurii de tramvai până la Bulevardul Barbu Văcărescu, conectând astfel liniile 16 și 36 cu linia 5. Peste această extindere, va fi construită o pasarelă pietonală. De asemenea, se va amenaja o parcare de tip park & ride, menită să încurajeze utilizarea transportului în comun.
Detaliile contractului și termenii licitației
Valoarea totală estimată a contractului pentru proiectare, asistență tehnică și lucrări de execuție se ridică la 256.418.082 de lei. Termenul limită pentru depunerea ofertelor este 28 iulie, ora 15:00. După evaluarea acestora și semnarea contractului, câștigătorului licitației îi vor fi alocate 26 de luni pentru finalizarea lucrărilor, începând de la emiterea ordinului de începere. Criteriul de atribuire va fi cel mai bun raport calitate-preț. Acest proiect, alături de Prelungirea Ghencea, face parte din top trei proiecte prioritare asumate de către administrația locală.
Exproprieri aprobate pentru extinderea bulevardului
Pe lângă lucrările de modernizare a suprafeței carosabile și a liniilor de tramvai, au fost demarate procedurile de expropriere. Acestea au fost aprobate în Consiliul General la mijlocul lunii martie și vizează un culoar de 35.888 mp, pe ambele părți ale bulevardului. Valoarea totală estimată a acestor exproprieri se ridică la 74 de milioane de lei. Reconfigurarea circulației în întreaga zonă, inclusiv realizarea unui drum de legătură între Șoseaua Pipera, Bulevardul Dimitrie Pompeiu și Strada Fabrica de Glucoză, este menită să contribuie la decongestionarea semnificativă a traficului în această zonă a capitalei, frecvent blocată în orele de vârf.
Sursa: Antena 3
