Conform Digi24: George Simion susține că a fost contactat de un consilier prezidențial înainte de votul pentru Guvernul Veștea
Președintele AUR, George Simion, a declarat miercuri seara că a fost contactat telefonic de către un consilier prezidențial în preajma votului privind învestirea Guvernului Adrian Veștea. Simion a afirmat că acesta i-ar fi transmis că ar fi „un lucru bun ca voi să votați”. Convorbirea ar fi avut loc luni seară, cu puțin înainte de ședința plenară a Parlamentului, în care Guvernul propus nu a reușit să obțină numărul necesar de voturi pentru a fi învestit.
Liderul AUR a precizat că nu a fost dezvăluit numele consilierului și că acesta nu a confirmat explicit acordul președintelui pentru ca AUR să facă parte din puterea executivă. George Simion a invocat această discuție în contextul unor afirmații anterioare potrivit cărora el ar fi transmis președintelui dorința AUR de a participa la guvernare.
Reacția Administrației Prezidențiale nu a întârziat să apară. Palatul Cotroceni a transmis că președintele nu are cunoștință despre o astfel de convorbire și a exclus categoric posibilitatea ca vreun consilier să fi fost mandatat pentru astfel de negocieri în vederea obținerii unei majorități parlamentare.
Demersuri publice pentru susținerea guvernului
Înainte de votul din plen, George Simion a făcut publică o invitație adresată lui Adrian Veștea, propunându-i o întâlnire la sediul AUR pentru a discuta propunerile guvernamentale. De asemenea, Simion a cerut public președintelui Klaus Iohannis să clarifice dacă voturile formațiunii sale sunt necesare pentru învestirea guvernului și dacă parlamentarii AUR mai sunt considerați extremiști în acest context.
Aceste declarații vin după ce Guvernul propus de Adrian Veștea nu a reușit, luni seara, să obțină cele 233 de voturi necesare pentru a fi învestit în Parlament. Propunerea a întrunit doar 189 de voturi „pentru”.
Palatul Cotroceni neagă implicarea în negocieri
Administrația Prezidențială a venit cu o reacție fermă prin care a negat orice implicare în discuții de culise menite să asigure voturi pentru Guvernul Veștea. Potrivit unui comunicat remis presei, președintele României nu are informații despre discuția invocată de George Simion.
Mai mult, Cotroceniul a subliniat că este exclus ca șeful statului să fi autorizat vreun consilier să poarte negocieri cu reprezentanți de partide sau grupuri parlamentare în scopul formării unei majorități. Această poziție întărește ideea că orice demers spre obținerea susținerii AUR pentru Guvernul Veștea ar fi fost unul unilateral din partea liderului AUR.
Într-un interviu acordat platformei Gândul.ro, George Simion a detaliat cum ar fi avut loc discuția telefonică, insistând pe faptul că apelul a venit în chiar seara votului din Parlament. El a menționat că afirmațiile precum și colaborarea sa cu președintele în privința formării guvernului sunt necinstite, acesta fiind și motivul pentru care a decis să susțină o conferință de presă pe această temă.
Sursa: Digi24
