Conform Digi24: Grindeanu, nominalizat PSD pentru funcția de premier, anunță negocieri pentru un acord politic
Sorin Grindeanu a anunțat, miercuri, că PSD l-a nominalizat în unanimitate pentru funcția de prim-ministru, subliniind că partidul va avea „deplină autonomie asupra programului de guvernare”. Șeful social-democraților vizează un acord politic cu partidele de dreapta, PNL și UDMR, în timp ce respinge categoric ideea unei noi rotative guvernamentale propuse de USR. Acesta a declarat că România se confruntă cu o situație economică complicată și are nevoie urgentă de un guvern funcțional.
Grindeanu a precizat că va exista o echipă de negociere PSD care va discuta cu reprezentanții PNL, UDMR și, eventual, USR, pentru a stabili prioritățile pe termen scurt și mediu, precum și respectarea deficitului bugetar. „PSD va avea deplină autonomie asupra programului de guvernare. Dacă va fi un Guvern PSD, partidul nu se va teme și nu va sta cu căciula în mână în fața nimănui”, a afirmat Grindeanu.
PSD vizează un guvern minoritar și respinge cererile USR
Liderul PSD a subliniat că va avea libertate deplină în alegerea echipei de miniștri și că, în cazul în care va fi desemnat prim-ministru, nu va avea niciun vicepremier în Guvern. Sorin Grindeanu tratează ca pe o „copilărie” propunerea USR de a condiționa susținerea guvernului de o nouă rotativă, prin care USR-UDMR și PNL ar urma să aibă premier până în 2027, iar PSD și Grindeanu ulterior. „Va exista un guvern minoritar, indiferent de componență. E greu să vii în acest moment în Parlament, respectând tot ceea ce au spus partidele, fie PSD, fie PNL-USR, și să formezi o majoritate. Este clar că va exista un guvern minoritar, indiferent de opțiunile președintelui,” a argumentat Grindeanu.
Acesta a adăugat că „acel acord politic acoperă voturile necesare pentru a forma un Guvern (n.r. cu PNL și UDMR)”. Nominalizarea lui Sorin Grindeanu pentru funcția de premier nu garantează automat această poziție. Decizia finală îi aparține Președintelui, în funcție de direcția negocierilor dintre PSD și celelalte formațiuni politice.
Posibili miniștri tehnocrați în Guvernul Grindeanu?
În cadrul declarațiilor sale, Sorin Grindeanu a fost întrebat despre posibilitatea numirii unor miniștri tehnocrați, menționând nume precum Luca Niculescu pentru Externe sau Alexandru Nazare pentru Finanțe. „Pe Luca mi l-aș dori, nu am vorbit cu el, nu am primit nominalizarea. Să nu facem pași înainte de a se întâmpla lucrurile. Luca Niculescu a făcut extraordinar de bună treabă ca ambasador la Paris și e responsabil în acest moment de închiderea dosarului aderării României la OCDE, a făcut treabă extraordinar de bună”, a declarat Grindeanu despre potențialul ministru de Externe.
Referitor la Alexandru Nazare, Grindeanu a afirmat: „Nazare a fost un ministru bun, a ținut sub control lucrurile, dar facem pași și speculăm despre ceva ce, să spunem, e o etapă viitoare. Alex Nazare, dincolo de relația personală care mă leagă cu el, e un ministru al Finanțelor care a făcut treabă”. Sorin Grindeanu a mai deținut funcția de prim-ministru între ianuarie și iunie 2017, fiind demis printr-o moțiune de cenzură inițiată chiar de PSD.
Sursa: Digi24
