Conform G4Media: Propunerea schimbării Constituției pe fondul crizei politice
Senatoarea Victoria Stoiciu a propus vineri, pe fondul crizei politice prelungite cu care se confruntă România, modificarea Legii Fundamentale a țării. Fosta social-democrată pledează pentru adoptarea modelului german de „moțiune de cenzură constructivă”, un mecanism menit să instaureze o mai mare responsabilitate politică.
„Cine dărâmă un guvern trebuie să fie capabil să construiască altul”, a declarat Stoiciu pe pagina sa de Facebook, subliniind că situația actuală nu este un accident, ci un simptom al unei „arhitecturi constituționale care permite iresponsabilitatea politică și chiar o premiază”. Ea invocă faptul că se poate ajunge la înlăturarea unui guvern fără o viziune clară asupra viitorului.
Modelul german, o soluție pentru stabilitatea politică
Propunerea concretă a senatoarei Victoria Stoiciu vizează implementarea modelului moțiunii de cenzură constructive. Aceasta presupune ca un guvern să poată fi demis doar dacă, în cadrul aceluiași vot, se desemnează și un nou executiv.
„Logica lui este simplă: nu poți răsturna un guvern fără să alegi, în același vot și cu majoritate absolută, pe cel care îi va lua locul”, explică Stoiciu. Ea adaugă că, pentru a materializa această idee „trebuie schimbată Constituția, iar revizuirea constituțională nu este ușoară”.
Contextul politic actual și negocieri eșuate
Reacția senatoarei Victoria Stoiciu intervine într-un context politic volatil, marcat de eșecul negocierilor pentru formarea unui nou Guvern. Președintele Nicușor Dan a anunțat recent că Partidul Național Liberal și-a schimbat poziția privind susținerea unui guvern minoritar condus de PSD, blocând astfel formarea unui nou executiv.
România se află într-o criză politică încă de la începutul lunii mai, după ce Guvernul condus de Ilie Bolojan a fost demis printr-o moțiune de cenzură inițiată de PSD și AUR. De atunci, PNL și USR au declarat public că nu vor mai guverna alături de PSD, în timp ce social-democrații au susținut revenirea la fosta coaliție de guvernare.
Președintele Nicușor Dan a avansat anterior două propuneri de premier. Primul desemnat, Eugen Tomac, a intenționat să formeze un „guvern tehnic” compus exclusiv din specialiști, însă mandatul său nu a mers mai departe. Ulterior, liberalul Adrian Veștea a fost propus, dar Guvernul său nu a întrunit voturile necesare în Parlament.
Sursa: G4Media
