Iranul lovește baze americane în Kuwait și Bahrain

Conform Stiripesurse.ro: Gardienii Revoluției Islamice (IRGC) din Iran au revendicat responsabilitatea pentru atacuri aeriene asupra Kuweitului și Bahrainului, declarația venind ca represalii pentru atacurile americane asupra teritoriului iranian. Oficialii Teheranului au avertizat că orice nouă agresiune va fi întâmpinată cu un „răspuns neobosit”, escaladând astfel tensiunile din regiune.

Iranul atacă baze americane din Kuweit și Bahrain

IRGC a anunțat că a distrus opt instalații militare americane cheie, menționând baza aeriană Ali al-Salem din Kuweit și baza navală a Flotei a Cincea din Port Salman, Bahrain. Armata ideologică a Iranului a subliniat că orice agresiune, indiferent de pretext, va fi întâmpinată printr-un răspuns ferm.

Armata kuweitiană a confirmat atacuri cu „rachete și drone ostile” pe teritoriul său, în timp ce în Bahrain au răsunat sirene de raid aerian. Aceste evenimente au avut loc imediat după ce Statele Unite au anunțat noi bombardamente asupra unor ținte iraniene.

Americanii intensifică loviturile asupra Iranului

Statele Unite au lansat o nouă serie de lovituri asupra unor ținte din Iran, la o zi după un atac american care a vizat obiective considerate a fi legate de atacurile asupra navelor comerciale din Strâmtoarea Ormuz. Escaladarea are loc în contextul negocierilor dintre Washington și Teheran pentru menținerea unui armistițiu fragil.

Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a declarat că loviturile de sâmbătă au fost un răspuns direct la „agresiunea iraniană continuă împotriva transportului comercial”. Potrivit armatei americane, au fost vizate infrastructură de supraveghere militară, sisteme de comunicații, poziții de apărare antiaeriană, depozite de drone și capacități de minare.

CENTCOM susține că Iranul a avut oportunitatea de a respecta acordul de încetare a focului, dar a continuat cu atacurile. Sâmbătă dimineață, o dronă iraniană ar fi lovit petrolierul M/T Kiku, sub pavilion Panama, care tranzita Strâmtoarea Hormuz. Incidentul a urmat atacului asupra navei M/V Ever Lovely, care a declanșat prima rundă de lovituri americane vineri. Washingtonul consideră atacurile Iranului asupra navelor comerciale o amenințare directă la adresa libertății de navigație.

Donald Trump amenință Teheranul cu eradicarea

”Republica Islamică nu va mai exista”

În urma noilor lovituri, președintele Donald Trump a avertizat pe platforma Truth Social că SUA ar putea recurge la acțiuni militare extinse. „Poate veni un moment în care nu vom mai putea fi rezonabili și vom fi forțați să terminăm militar treaba pe care am început-o cu succes”, a declarat Trump. „Dacă se va întâmpla asta, Republica Islamică Iran nu va mai exista.”

Vicepreședintele JD Vance a reiterat poziția SUA, afirmând că Teheranul a încălcat acordul de încetare a focului și că violența va fi întâmpinată cu un răspuns pe măsură. Iranul a semnat un acord de încetare a focului, iar violența va fi întâmpinată cu violență, a precizat Vance.

Escaladarea vine la două săptămâni după semnarea unui acord

Teheranul acuză Washingtonul de încălcarea clauzei 1 a Memorandumului de la Islamabad, un acord interimar menit să oprească operațiunile militare și să deschidă calea negocierilor pentru un acord final. Documentul prevedea încetarea operațiunilor militare, menținerea deschisă a Strâmtorii Ormuz și reluarea discuțiilor pe tema programului nuclear iranian, a sancțiunilor și a prezenței forțelor americane în regiune.

Cu toate acestea, Washingtonul și Teheranul se acuză reciproc de nerespectarea acordului. SUA susține că Iranul continuă să atace nave comerciale și să încerce să controleze tranzitul prin Strâmtoarea Hormuz, o rută vitală pentru exporturile de petrol la nivel mondial.

Sursa: Stiripesurse.ro

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu