Mihai Stoica a confirmat: Siyabonga Ngezana la FCSB

Conform Digisport.ro: Ngezana a revenit în cantonamentul FCSB, Gigi Becali confirmă plecarea lui Pantea la Levadiakos, Tănase, contract expirat

Siyabonga Ngezana, fundașul central al FCSB, a ajuns în această dimineață în cantonamentul echipei din Olanda, după ce s-a recuperat după o accidentare la genunchi. Revenirea sud-africanului, care se temea de Mihai Stoica, a stârnit surprindere în staff-ul clubului. Ngezana ar urma să revină pe teren abia din luna septembrie.

În paralel, FCSB a confirmat plecarea lui Alexandru Pantea la Levadiakos, echipă preluată de Elias Charalambous, fost antrenor al roș-albaștrilor. Florin Tănase se află, de asemenea, la final de contract cu formația din București.

Drumul lui Ngezana spre cantonamentul din Olanda

Ngezana se află în țara natală, Africa de Sud, unde a urmat un program de recuperare după ce a ratat Cupa Mondială din 2026 din cauza unei accidentări la genunchi. Selecționata sa s-a calificat în 16-imi, urmând să dispute un meci contra Canadei.

Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație de la FCSB, își manifestase anterior îngrijorarea cu privire la posibila absentare a lui Ngezana de la reunirea echipei. Totuși, fundașul a decis să zboare direct către Venray, Olanda, unde se află echipa, conform informațiilor publicate de Golazo.

Accidentarea la menisc l-a forțat pe Ngezana să rateze nouă meciuri ale FCSB în sezonul trecut, în care a acumulat 2852 de minute în 34 de apariții. Evaluarea sa pe site-urile de specialitate se menține la doi milioane de euro, plasându-l în topul jucătorilor valoroși ai echipei.

Transferuri și pregătire pentru noul sezon

În ce privește lotul pentru noul sezon, oficialii FCSB au anunțat plecarea lui Alexandru Pantea sub formă de împrumut la Levadiakos, formație grecească antrenată de Elias Charalambous. De asemenea, Florin Tănase se află în situația de a-și încheia contractul cu clubul.

FCSB va desfășura un stagiu de pregătire în Olanda până pe 10 iulie. În această perioadă, echipa va disputa două partide amicale. Primul meci, programat pe 5 iulie, va fi împotriva echipei Royale Union Saint-Gilloise, campioana Belgiei care l-a transferat recent pe Darius Olaru pentru 3 milioane de euro. Al doilea amical va avea loc pe 8 iulie, adversarul urmând să fie confirmat ulterior.

Primul joc oficial al sezonului pentru FCSB va fi în weekend-ul 18/19 iulie, în cadrul etapei inaugurale a SuperLigii, pe teren propriu, împotriva FC Argeș.

Sursa: Digisport.ro

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu