Pancu, anunțul-șoc după victoria CFR: „Se reziliază contracte!”

CFR Cluj a învins FC Argeș în deplasare, grație unui gol marcat în prelungiri de Adrian Păun, în etapa a 5-a din play-off-ul Superligii. Antrenorul Daniel Pancu a vorbit despre importanța victoriei și a abordat subiecte legate de planurile de viitor ale echipei.

Pancu, mulțumit de victorie și cu ochii pe primul loc

Daniel Pancu a exprimat satisfacția pentru cele trei puncte obținute, subliniind în același timp că echipa încă mai speră la o clasare pe primul loc. Tehnicianul a mărturisit că ar fi dorit să facă schimbări mai radicale în componența lotului mai devreme, chiar dacă rezultatele anterioare au fost pozitive, cu o serie de 11 victorii consecutive ce a contribuit la calificarea în play-off.

„A fost această accedere miraculoasă în play-off la care nimeni nu se aștepta. Am avut o scădere a intensității la primele partide. Am obținut 3 puncte uriașe, care ne mai dau în continuare posibilitatea să ne gândim la un miracol pe lângă accederea în play-off. După cum vedeți procesul acesta de aerisire a lotului continuă, acum mai auziți în fiecare săptămână de câte un jucător. Data viitoare când o să mai am ocazia să am 11 victorii o să iau măsuri dacă atmosfera la echipă nu e bună. Sunt convins că puteam să avem mai multe puncte și în play-off. Ați văzut, s-a mai reziliat câte un contract, se vor mai rezilia”, a declarat Daniel Pancu.

Speculații despre Rapid, infirmate de Pancu

Antrenorul CFR-ului a fost întrebat și despre posibilitatea de a prelua echipa Rapid București. Răspunsul său a fost categoric, respingând orice speculație de acest fel. Pancu a afirmat că nu sunt motive pentru a discuta despre un astfel de scenariu și că se concentrează pe meciul următor, care va avea loc împotriva Universității Cluj, pe terenul acesteia.

„Nu are sens, jucăm peste 2 etape cu Rapid, în Giulești, cum putem să comentăm așa ceva? Nu are sens. Dacă nu am fi câștigat astăzi ne gândeam doar la locul 3 sau 4, acum putem să avem șanse. Trebuie să-i bată cineva pe cei de la U Cluj, dacă nu reușește Dinamo în această etapă, poate reușim noi, că suntem singurii care i-am învins. Să nu uităm căc suntem în play-off, adversarii sunt foarte buni, foarte bine organizați”, a mai spus Daniel Pancu.

Echipa CFR Cluj se pregătește pentru următoarea confruntare, care va avea loc în deplasare, contra Universității Cluj, în cadrul etapei următoare a play-off-ului Superligii.

Sursa: Fanatik

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu