RadioAventura 2026: Buzdu, Morar, Emma și Andrei în autorulotă, petrecere AIA la Jurilovca

Conform Radiozu.ro: RadioAventura ajunge la Galați, cu Andrei Bănuță alături

RadioAventura, campania Radio ZU care explorează România prin poveștile oamenilor, a poposit astăzi la Galați. Emisiunea matinală a fost difuzată în direct din fața Fântânii „Fata cu valuri”, marcând cea de-a 12-a zi a ediției #RadioAventura2026. Cu această ocazie, colega de autorulotă a zilei a fost concurentul Andrei Bănuță, care a experimentat pentru prima dată atmosfera unei zile de RadioAventura.

O oprire în inima tradiției lipovenești

Pe drumul spre Constanța, echipa RadioAventura a făcut o haltă neașteptată la Jurilovca, la Gospodăria Lipovenească. Aici, soții Dana și Marian Sterea au restaurat o casă veche de peste un secol, transformând-o într-un spațiu ce păstrează tradițiile lipovenești. În lumina apusului de soare, pe malul lacului Razelm, a avut loc o petrecere cu muzică, unde DJ Thomson a animat atmosfera. „Când am venit în RadioAventura, nu m-am gândit că o să ne distrăm așa și că o să fie lumina asta frumoasă de peste tot, și vă mulțumesc pentru experiența asta!”, a declarat Andrei Bănuță, impresionat de ospitalitatea gazdelor.

Destinația finală: Constanța și marele premiu

RadioAventura încheie seria edițiilor din acest an mâine, în Constanța. Matinalii ZU vor transmite ultima emisiune de pe faleză, în fața Acvariului, începând cu ora 07:00. Ascultătorii sunt invitați să participe și să aibă șansa de a câștiga un automobil BYD DOLPHIN G DM-i Super Hybrid. Până în prezent, peste 100.000 de persoane s-au înscris în concurs. Ca urmare a acestui succes, EMMA, unul dintre realizatorii emisiunii, a promis și a îndeplinit o baie în mare.

După recuperarea Sirenei-EMMA din apele Mării Negre, echipa continuă drumul spre Constanța. Andrei Bănuță mulțumește pentru experiența RadioAventura și este așteptat și mâine dimineață la o cafeluță pe faleză.

Sursa: Radiozu.ro

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu