Conform Europafm.ro: Robert Sighiartău declară excluderea celor care au votat Guvernul Veștea din PNL
Secretarul general al Partidului Național Liberal (PNL), Robert Sighiartău, a anunțat că toți parlamentarii care au votat Guvernul Veștea nu mai fac parte din formațiunea politică. Acesta a catalogat votul drept o „trădare” și o „corupție morală”, subliniind că cei vizați vor purta stigmatul acestei acțiuni.
„Nu poți construi pe trădare și pe corupție morală. Au fost 48 de zile pierdute pentru România și pentru români. Au fost 48 de zile de presiune pe Partidul Național Liberal și pe cei care au vrut doar să respecte voința cetățenilor și a alegătorilor care i-au trimis în Parlamentul României”, a declarat Sighiartău, imediat după ce Guvernul propus nu a reușit să obțină votul de învestitură.
PNL acuză PNL și propune ieșiri din criza politică
Sighiartău a reiterat poziția PNL, care a considerat încă de la început că actuala criză politică ar fi putut fi evitată. Partidul a propus soluții pentru depășirea impasului: fie un guvern minoritar condus de Partidul Social Democrat (PSD), fie unul condus de PNL, alături de Uniunea Salvați România (USR) și Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR).
„Partidul Național Liberal este un partid responsabil. Cei care au votat astăzi acest guvern al trădării nu mai fac parte din Partidul Național Liberal. Ștampila trădării îi va urmări toată viața”, a afirmat liberalul. El a subliniat că PNL a prezentat, cu zece zile înainte, soluții clare pentru ieșirea din criză.
Apel la consultări prezidențiale pentru formarea unui nou guvern
În contextul eșecului învestirii guvernului, Robert Sighiartău a solicitat președintelui României să convoace consultări politice pentru desemnarea unui nou candidat la funcția de prim-ministru. Scopul este ca, în cel mai scurt timp posibil, să fie format un nou guvern funcțional, dedicat intereselor cetățenilor.
Referitor la declarațiile liderului PSD, Sorin Grindeanu, care a afirmat că formațiunea sa nu va vota un guvern minoritar al PNL, USR și UDMR, Sighiartău l-a indicat pe Grindeanu ca fiind „unul dintre marii responsabili ai acestei crize”. Secretarul general al PNL consideră că liderul PSD ar trebui să-și revizuiască atitudinea și a sugerat că „o demisie de onoare se impune”.
Sursa: Europafm.ro
