Simion, intâmpinat la Timișoara: Ce i-a zis Grindeanu, față în față, la PSD

Liderul AUR, George Simion, a fost prezent sâmbătă la Timișoara, unde avea loc o reuniune a PSD. Apariția sa a generat discuții, mai ales în contextul în care formațiunea sa politică și Partidul Alternativa pentru Demnitate Națională (PACE) intenționează să depună o moțiune de cenzură împotriva guvernului.

Simion a declarat că a ajuns „întâmplător” la hotelul unde se desfășura evenimentul, justificând prezența prin faptul că urma să fie naș la un botez. El a avut un mesaj pentru liderul PSD, Sorin Grindeanu, dar a refuzat să ofere detalii despre o recentă întâlnire cu Călin Georgescu.

Mesajul lui Simion pentru PSD și așteptările AUR

„Să fie oameni serioși, că tot fac un balet, Putere – Opoziție. Să se decidă. Nu poți să fii la guvernare și, în același timp, să lansezi critici. Poate în al 12-lea ceas le va veni mintea de pe urmă”, a declarat George Simion, referindu-se la social-democrați. Acesta a subliniat că așteaptă ca PSD să își asume o poziție clară și să nu mai oscileze între guvernare și opoziție.

Simion a menționat că, dacă tot a fost prezent la evenimentul PSD, îi transmite lui Grindeanu să „se țină de cuvânt și să iasă de la guvernare”. Acesta a sugerat că partidul de guvernământ ar trebui să își asume responsabilitatea pentru deciziile luate.

Reacția lui Grindeanu și proteste la Timișoara

Sorin Grindeanu, președintele PSD, a reacționat la prezența lui George Simion cu o declarație scurtă: „Foarte bine. Bravo lui! Ce să facem?”. Această afirmație a fost făcută în contextul în care, în același loc, se discuta și despre retragerea sprijinului politic pentru guvernul condus de Ilie Bolojan.

În fața hotelului unde avea loc reuniunea PSD, au avut loc proteste. Membrii social-democrați și alți protestatari s-au adunat, afișând pancarte cu mesajul „Ori vă reformați, ori plecați!”. Jandarmii au fost prezenți pentru a preveni eventualele conflicte. La eveniment au participat reprezentanți PSD din mai multe județe din vestul țării.

Detalii despre întâlnirea Simion-Georgescu amânate

În ceea ce privește întâlnirea cu Călin Georgescu, George Simion a promis că detalii despre aceasta vor fi făcute publice săptămâna viitoare. Acesta nu a dorit să comenteze subiectul în cadrul evenimentului de la Timișoara.

Reamintim că AUR și PACE și-au exprimat intenția de a depune o moțiune de cenzură, iar evenimentul de la Timișoara a fost menit să decidă sprijinul politic pentru actualul guvern.

Sursa: Antena 3

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu