Medicii legiști, protest mut: Activitate suspendată pentru 2 ore

Conform Sanatateabuzoiana.ro: Medicii legişti şi personalul din institutele şi serviciile de medicină legală din toată ţara au suspendat activitatea pentru două ore, joi, 11 iunie 2026, între orele 10:00 şi 12:00. Protestul, la care au participat şi medicii din cadrul Serviciului de Medicină Legală (SML) Buzău, a avut ca scop atragerea atenţiei asupra subfinanţării cronice şi excluderii sistemului medico-legal din priorităţile bugetare.

Semnal de alarmă privind justiția

Societatea de Medicină Legală din România a transmis un comunicat prin care subliniază importanța fundamentală a expertizei medico-legale în actul de justiție. „Probaţiunea medico-legală este indispensabilă actului de justiţie. Fără expertiza medico-legală, anchetele penale stagnează, procesele se amână, iar drepturile cetăţenilor – deopotrivă victime şi acuzaţi – sunt grav afectate”, se arată în document. Decidenții sunt acuzați că, prin subfinanțarea sistemului, nu reduc cheltuieli administrative, ci blochează însuși sistemul de justiție.

Critici aduse ordonanței și noii legi a salarizării

Medicii legişti consideră că medicina legală nu este o simplă cheltuială administrativă, ci o componentă esențială a probatoriului. Protestul vizează prevederile considerate „inechitabile şi profund defavorizante” din Ordonanța de Urgență (O.U.G.) nr. 7/2026. Această ordonanță pare să aibă un impact negativ asupra sistemului medico-legal, prin finanțarea și salarizarea discriminatorie a instituțiilor de medicină legală, atât în comparație cu alte specialități medicale, cât și în cadrul rețelei medico-legale.

Potrivit reprezentanților angajaților din sistemul de medicină legală, proiectul noii legi a salarizării bugetare nu reflectă specificul activității medico-legale. Aceasta presupune riscuri, responsabilități și incompatibilități deosebite, fiind o specialitate aflată la interfața dintre sistemul de sănătate și cel judiciar. Aceștia acuză un abandon instituțional și lipsa unui răspuns din partea factorilor de decizie, în ciuda solicitărilor repetate.

Revendicări și consecințe posibile

Sindicaliștii din domeniul medicinei legale solicită Parlamentului, Guvernului și Ministerului Sănătății deschiderea unui dialog real. De asemenea, cer corectarea de urgență a prevederilor considerate discriminatorii din O.U.G. nr. 7/2026 și din proiectul legii-cadru a salarizării. Se cere asigurarea unei finanțări adecvate, care să permită rețelei medico-legale să își îndeplinească rolul constituțional în slujba justiției și a sistemului de sănătate.

Legiștii avertizează că ignorarea acestor probleme ar conduce, inevitabil, la o degradare a calității și a celerității actului de justiție, afectând toți cetățenii. În cazul în care revendicările lor vor fi ignorate, sindicatele anunță continuarea protestelor, iar factorii de decizie ar trebui să își asume consecințele, care vor impacta atât actul de probațiune judiciară, cât și lumea medicală. Pe durata protestului, s-a asigurat doar activitatea medico-legală considerată urgență medico-judiciară.

Sursa: Sanatateabuzoiana.ro

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu