Olguța Vasilescu apără liberalii cu altă opinie: „Nu e în regulă”

Conform Europafm.ro: Olguța Vasilescu îi ia apărarea liberalilor „puciști”

Primarul PSD al Craiovei, Olguța Vasilescu, a declarat public că este anormal ca membrii PNL care l-au susținut pe premierul desemnat Adrian Veștea să fie excluși din partid. Ea a criticat dur modul în care conducerea liberalilor tratează vocile critice din interiorul formațiunii, considerând că pedepsirea unor astfel de opinii este retrogradă.

Sfidările interne din PNL și consecințele juridice

Situația din PNL pare să se complice pe multiple planuri, atât politic, cât și juridic. Conducerea partidului acuză că unii membri, denumiți „puciști”, au solicitat suspendarea unor decizii cheie adoptate în cadrul Biroului Politic Național, inclusiv anularea unor hotărâri subsecvente Congresului Extraordinar. Tribunalul Ilfov este în vizorul PNL, care reclamă că avocații partidului nu au acces la dosarul întocmit în urma cererii de suspendare a hotărârilor.

Mai mult, aceeași grupare liberală ar fi intentat acțiuni la Tribunalul București pentru suspendarea și anularea deciziilor congresului extraordinar al PNL. La congresul respectiv, liberalilor li se solicitase demisia de onoare unor membri importanți, printre care Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu, aceștia fiind acuzați de încălcarea deciziilor de partid. Nefind dispuși să demisioneze, aceștia riscau excluderea.

Citat în Parlament

Pe holurile Parlamentului, Olguța Vasilescu a declarat: „Uitați-vă, și la noi în partid avem voci critice! E domnul primar Toma de la Buzău care e mai bolojenist decât cred că toți bolojeniștii din PNL și, cu toate acestea, nu s-a pus problema să-l dăm afară pentru că are o altă opinie. Adică să ajungem, totuși, în 2026 și să se dea oameni afară din partidele politice pentru că au o altă opinie decât cea a președintelui, mi se pare că nu este în regulă.”

Comunicatul PNL: Îngrijorare și acuzații

Partidul Național Liberal a emis un comunicat de presă în care își exprimă profunda îngrijorare cu privire la procedurile din dosarul soluționat de Tribunalul Ilfov. PNL reclamă lipsa de transparență și accesul restricționat la documente, considerând că astfel dreptul la apărare este grav afectat. De asemenea, partidul acuză „puciștii” că continuă ofensiva împotriva propriului partid prin noi acțiuni în instanță, încercând să obțină în boycot ceea ce nu au reușit în competiția democratică internă. PNL susține că aceste demersuri servesc intereselor adversarilor politici și slăbesc principala forță politică de centru-dreapta din România. Partidul își exprimă încrederea în instanțe și în respectarea strictă a principiilor statului de drept.

Sursa: Europafm.ro

Stefan Munteanu

Autor

Lasa un comentariu